Den s Karlem IV.

25. listopadu 2016

V úterý 22. listopadu 2016 školu ve Stodůlkách navštívil královský dvůr v čele s králem Karlem IV. V rámci projektového dne jsme si připomněli výročí 700 let od narození Karla IV., období jeho panování, atmosféru doby vrcholného středověku. Seznámili jsme se s korunovačními klenoty, ochutnali tradiční dobové jídlo, zažili veselici a hodokvas po boku císaře a jeho věrných dvoranů.

Den s Karlem IV.
25. listopadu 2016 - Den s Karlem IV.

Sešli jsme se všichni v dobově vyzdobeném sále, kde nechyběly obrazy Karla IV., erby, stoly plné jídla a dobového nádobí, a hlavně trůn s Karlem IV., jeho ženou Eliškou, paní Ofkou, Buškem z Velhartic, zbrojnošem Peškem, dvorany, dvorním šaškem….Společně jsme si zazpívali píseň

Romance o Karlu IV.

1. Je tomu dávno, před 700 lety,
je vrcholný středověk, s válečnými střety.
Narodil se budoucí král Karel IV.
V tom našem století, kdo by to byl řek,
ucházel se o titul Největší Čech
Komenský, Masaryk, Havel - kdo Karla zdrtí?

R: On chtěl založit školu, hrady a města,
přes řeku Vltavu aby byla cesta
víno pít po celý den a zpívat si jen,
zpívat si: pam ……...

2.  Blanka, dvě Anny, taky jedna Bětka,
byly jeho ženy, je to silná pětka,
celkem měli spolu 12 krásných dětí.
Václav a Zikmund, slavní jeho synové
jen o něco později byli také králové,
čas jde neúprosně dál a život letí.

3. Postavil Karlův most a Karlštejn hrad,
univerzitu každý studoval rád,
z ciziny přikázal dovézt vinnou révu.
Rozšířil Prahu a založil Vary,
každý měl ho rád a nosili mu dary,
s Buškem rád holdoval vínu a také zpěvu.

4. Bylo tomu dávno, před 700 lety
byl vrcholný středověk, s válečnými střety,
narodil se císař a král Karel IV.
Všichni lidé z Moravy, ze Slezska i z Čech
rozhodli, že právě on je Největší Čech.

S přáním příjemného dopoledne jsme se rozprchli do jednotlivých komnat.
Ve třídě D jsme s Magdou a Renatou u hodovního stolu ochutnávali tradiční pokrmy – obilné placky, ovesnou kaši, makovník, jáhly na slaný způsob, nadívaná „křepelčí stehýnka“ a zapíjeli to lahodným moštem alá víno. Každý si mohl vybrat, na co měl chuť. Bylo to mňam, mňam.
Ve třídě C s Markétou a Matějem jsme si zahráli na archeology. V písku jsme vyhledávali papírové „střepy“ středověkých nádob, které jsme ometli štětečkem a pak nalepili na papír. Našli jsme i kostru dávného předka.
Ve třídě E nás Verča, Líba a Věrka pasovaly na rytíře. Nejdříve jsme si vyrobili pečeť z modelovací hmoty, otiskli palec, nazlatili ji a přidělali k pasovací listině.
Ti, co zrovna napracovali, měli možnost v hlavním sále v tělocvičně s Hankou a Alčou poslouchat dobovou hudbu, zatančit si s králem, posedět na trůně, prohlédnou si obrazy a ochutnat pokrmy z královského stolu – jitrnice, jelita, kuřátko, uzené a zajíst to chlebem.
Ve vedlejší komnatě ve třídě B s Věrou a Olinou ostatní společně zdobili korunovační klenoty – nalepovali papírové drahokamy.Celý den jsme si náramně užili.

Ať žije král!!